Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w nocy z dnia 19 na 20 maja. Jest to idealna okazja do zwiedzenia miejsc, które na codzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Można również nadrobić zaległości w zobaczeniu wystaw w najbardziej znanych warszawskich muzeach, ale także w małych galeriach. Przedstawiamy Wam, nasi drodzy Uczniowie, najciekawsze naszym zdaniem miejsca do odwiedzenia w tą szczególną noc.

„Zachęta” – wystawa „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918”. Poświęcona jest dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce. Koncepcje modernizacyjne skupione na potrzebach grup społecznych: kobiet, dzieci, mniejszości narodowych i etnicznych, robotników, wówczas zepchniętych na margines, zostały przedstawione za pomocą kultury wizualnej tamtego okresu – od architektury po film.

Miejsce Projektów Zachęty – wystawa „Niespodziewane spotkanie” Anny Panek i Won Seoung. Twórczość obu łączy traktowanie natury jako niewyczerpanego magazynu form i inspiracji, choć motywacje i cele sztuki są dla każdej z nich różne. W MPZ podłożem wspólnego dzieła są ściany i podłoga galerii. Obrazy wychodzą z ram, nawiązują ze sobą rozmowę, a czasem spór.

Muzeum Narodowe” –  szansa, aby zobaczyć wstawę poświęconą malarstwu i złotnictwu z Peru, Paderewskiemu oraz niedostępne na co dzień kolekcje fotografii, medali i monet i sztuki orientalnej. Oczywiście w tę noc można również oglądać klasyki muzeum czyli prace Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy Olgi Boznańskiej. Szczegóły Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym dostępne są na stronie:https://www.mnw.art.pl/edukacja/aktualnie/noc-muzeow–19-maja-2018/

Zamek Królewski – można obejrzeć wystawę plenerową na Dzieńcu Wilekim pt. „Powstała by żyć” zorganizowane we współpracy z IPN. Dostępne dla zwiedzających będą również następujące ekspozycje: Apartament Wielki i Królewski, Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu pod Blachą, 

Akademia Sztuk Pięknych – na dziedzińcu wideo-mapowanie, specjalnie stworzone przez artystów i studentów Wydziały Grafiki warszawskiej ASP. Mapping został zaprojektowany z myślą o fasadzie Pałacu Czapskich. Pokaz zostanie zilustrowany muzycznie przez Warsaw Laptop Orchestra, formację tworzącą współczesne kompozycje elektroniczne. 

W budynku Wydziału Malarstwa i Wydziału Grafiki oraz na dziedzińcu będą wystawy studentów, pokazy i performensy. Zaś w Galerii Salon Akademii pokazanych zostanie ok. 100 prac pedagogów i absolwentów Wydziału Wzornictwa.

Muzeum nad Wisłą– wystawa „Czym jest Oświecenie?”

Filtry Lindleya – możliwość zwiedzenia Muzeum Wodociągów i Kanalizacji, wieży ciśnień, wejście do filtra powolnego z 1886r.

Muzeum Fryderyka Chopina  w Noc Muzeów odbędzie się specjalny pokaz nowo nabytych listów Fryderyka Chopina oraz odbędą się recitale fortepianowe.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – wnętrza jednej z najważniejszych instytucji państwowych otwierają się dla zwiedzających tylko w tą szczególną noc. Oprowadzanie po sejmie zaczyna się o 19, a kończy o 1.00. Należy wziąć ze sobą dowód osobisty i niestety liczyć się z bardzo długimi kolejkami do wejścia.

Senat Rzeczpospolitej Polskiej – można obejrzeć niedostępne na codzień pomieszczenia w tym m.in. salę posiedzeń Senatu, sale konferencyjne, gabinet marszałka.

Hala Gwardii – po raz pierwszy będzie można zwiedzić Halę Gwardii oraz Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. Motywem przewodnim będzie historia polskiego boksu i sukcesy odnoszone w tej dziedzinie przez Polaków.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – możliwość zwiedzenia wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Ukazuje przyczyny i przebieg kampanii nienawiści w 1968 roku, która spowodowała wygnanie z kraju ok. 13tys. Polaków pochodzenia żydowskiego. Wystawa zorganizowana z okazji 50. rocznicy tych wydarzeń. 

Galeria Fibak – wystawa prac takich artystów jak: Sasnal, Gierowski, Sosnowski, Kałucki czy Tarasiewicz.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej – wystawa malarstwa prof. Stanisława Baja.

Galeria Grafiki i Plakatu – wystawa prac Teresy Byszewskiej, Kolaże, frotaże i inne prace. 

Centrum Nauki Kopernik – kilkaset interaktywnych eksponatów, do tego planetarium, w którym można będzie obserwować niebo oraz odbyć krótką podróż po Układzie Słonecznym.

 

 

Adres:

ul. Bobrowiecka 9

00-728 Warszawa